22 października 2014

Stół do przewozu pacjenta


stół do przewozu pacjenta

Projektanci wyposażenia medycznego stale wprowadzają na rynek nowe propozycje jeśli chodzi o transport chorego. Zapewniają one wiele udogodnień oraz mogą skutecznie ułatwić pracę personelu medycznego, jak i podnieść komfort i bezpieczeństwo pacjenta.


Tradycyjny stół do przewozu pacjenta składa się zazwyczaj z dwuczęściowego leża i jest regulowany manualnie. Regulowanie segmentu pleców odbywa się ręcznie za pomocą mechanizmu zapadkowego. Jest to dobre rozwiązanie stosowane od lat, natomiast obecnie pojawiło się wiele ulepszeń i można wyposażyć placówkę medyczną w stół dużo bardziej zautomatyzowany.

Niektóre nowoczesne stoły i wózki do przewozu pacjentów mają już płynną regulację segmentu oparcia pleców dokonywaną chociażby z udziałem sprężyn gazowych z blokadą. Wysokość może być zmieniana hydraulicznie. Używa się wtedy zwykle dźwigni nożnej, umożliwiającej regulacje z przodu oraz tyłu stołu. Taki stół do przewozu pacjenta jest wygodniejszy i szybszy w obsłudze, zyskuje się więc cenny czas, a pacjent jest transportowany w możliwie najbardziej dogodnej pozycji.

Stół do przewozu pacjenta z RTG

Istnieją także wózki wyposażone w aparaturę RTG, przystosowane do monitowania pacjenta czy wykonywania reanimacji. Umożliwiają przewóz w pozycji leżącej i siedzącej i są najczęściej regulowane hydraulicznie. Tego typu stół do przewozu pacjenta to duży wydatek dla placówki i o ile dla szpitali państwowych jest to często nieosiągalne, o tyle nowoczesne prywatne placówki coraz częściej decydują się na wprowadzenie tego typu wyposażenia.