8 października 2012

Leczenie astmy



Astma stanowi przewlekły, a do tego bardzo uciążliwy problem zdrowotny wielu współczesnych ludzi. Nie dość, że ataki są strasznie męczące, to na dodatek mogą negatywnie odbić się na całościowym stanie zdrowia chorego, doprowadzając do ciężkich powikłań.


Dlatego też astma jest jedną z tych dolegliwości, którą powinno się leczyć – zaś metod, które pomagają w przypadku tego strapienia, jest całkiem sporo. To, jaki sposób leczenia zostanie podjęty, zależy ściśle od stopnia zaawansowania i ciężkości choroby. W większości przypadków podstawowa strategia, czyli unikanie sytuacji, w których chory wystawiony jest na działanie czynników wywołujących napad, jest po prostu niemożliwa, wobec czego kuracja związana z kontrolą choroby opiera się głównie na podawaniu leków rozkurczających oskrzela oraz – przeciwzapalnych.

Poza zastosowaniem terapii farmakologicznej, astma leczona bywa także metodami pomocniczymi: fizyko- i psychoterapią, a także za pomocą gimnastyki oddechowej. Co jednak „widać na pierwszy rzut oka”, nie są to sposoby na opanowanie choroby i jej napadów, a jedynie strategie, które w tym POMAGAJĄ.

Koniec końców – prawda jest taka, że astmę do końca wyleczyć jest bardzo ciężko (a rzec by można, iż jest to wręcz niemożliwe). Na szczęście, współczesna medycyna znalazła już naprawdę wiele rozwiązań, które bardzo ułatwiają chorym życie, a jednocześnie czynią schorzenie mniej dlań niebezpiecznym. Ci, którzy mają problem z dychawicą, muszą z nich bezwarunkowo korzystać, a także regularnie konsultować się ze swoim lekarzem.